Student Notes ~ July 2016

Dean’s lists:
Augsburg College
Elk River
Nick Mordal

College of Saint Benedict
Elk River
Claire O’Konek
Otsego
Katie Langer

Drake University, Iowa
Elk River
Megan Nelson
Rogers
Sara Filo

Minnesota State University, Mankato
Elk River
Mariah Betzler, Shyler Egan, Greta Gleiter, Mia Hansen, Katelyn Hartneck, Courtney Jensen, Katherine Johnson, Haley Lenz-Severson, Brandon Marohn, Adam Peterson, Wyatt Pouliot, Nicole Remus, Elizabeth Schmitz, Sophomore, Sarah Schroeder, Valery Vola, Haley Weidenbach, Paige Wheeler
Otsego
Nicole Blake, Caleb Burke, Shaina Daleiden
Rogers
Amanda Adair, Hayden Booms, Laura Donley, Madison Edstrom, Hailey Eide, Callan Feucht, Joseph Hines, Alyssa Molnar, Jenna Neis, Taylor Paulsrud, Tristan Sweet, Madeline Walker, Brittany Wickoren
Zimmerman
Jaydee Green, Tanner Haglund, Anne Rademacher, Anna Ruel, Austin Tretbar, Ryan Vermeer

Normandale Community College
Zimmerman
Daniel Britt

Saint John’s University
Rogers
Lukas Belflower
Zimmerman
Jeffry Anderson

St. Olaf College
Zimmerman
Amber Magnussen

University of Minnesota Twin Cities
Elk River
Anessa Demers, Cole Fechner, Cameron Gallenberg, Jadie Jopp, Alix Klang, Jessica Klutch, Lindsey Koosmann, Rebecca Lieser, Jacob Long, Daniel Lucas, Meagan Marsh, Molly McQuown, Mason Oberleitner, Kallie Peterson, Courtney Reistad, Madisann Sayler, Isaac Schwab, Emily Sederstrom, Lillian Stanaway, Amelia Tesdahl, Blake Thompson, Matthew Wandersee, Sophie Wiitala
Otsego
Taycia Brandon, Kendall Edstrom, Christian Jensen, Zachary Kabitz, Travis Nelson, Savannah Olson, Brenna Schlauderaff, Alex Zopfi
Rogers
Ashley Bienias, Caroline DeWerd, Brooke Eidenschink, Ann Hinrichs, Abigail Ihli, Daniel Kelly, Morgan Kornovich, Katelyn Lerfald, Jack Lindquist, Erica Loukusa, Mitchell Loukusa, Rachel Lutchen, Arista Metz, Sydney Nelson, Emmanuel Okematti, Ryan Schmitz, Laura Schreiber, Jaxon Sommers, Mitchell Steeves, Kate Stillman
Zimmerman
Megan Brueske, Lance Davis, Ryan Derrick, Samantha Hamlin, Jonathan Hanson, Danielle Johnson, Mikala Lowe, Allison Sterneman, Kenneth Wuollet

University of St. Thomas
Elk River
Emma Crane, Shayla Curtis, Courtney Grunewald, Peter Jones, Jake Knopick, Madeleine Ley
Nowthen
Macey VanKrevelen
Otsego
Heather Kilber, Madison Lehn
Rogers
Rocky Nelson, Mikayla Schreiber
Zimmerman
Kathryn Denne, Nicholas Johnson

University of Sioux Falls
Rogers
Abby Folk

University of Wisconsin-Stevens Point
Elk River
Amanda Sieger

University of Wisconsin-Stout Spring
Elk River
Tyler Bethke, Jordan Brown, Riley Filipovich, Alyssa Germscheid, Leah Haggberg, Alec Hammer, BS engineering technology, Lindsey Hendrickson, Alivia Lensing, Senja Lotter, Blake Shermer, Kennedy Strain, Jaclyn Studniski, Heather Veith,
Rogers
Joseph Konkle, Ele Nies, Sydney Wolfbauer
Zimmerman
Bailey Bircher, Jacob Martin, Taylor Odegard
Graduations:
Normandale Community College
Otsego
Sheida Ivette Sadr-Panah, A.A., liberal education, honors

St. Cloud State University
Elk River
Adam Barthel, B.A., geography, magna cum laude; Kevin Botts, bachelor of elective studies in liberal studies; Robert Fodness, B.S., finance; Tara Forcier, A.A., liberal arts and sciences; Michael Hauglid, B.S., computer science, cum laude; April Kaiser, B.S., community psychology; Jane Kallemeyn, B.S., elementary/k-6 education, magna cum laude; Jacob Lowe, B.S., nursing, cum laude; Caleb Peabody, B.S., mass communications; Tanya Reemts, B.S., health and physical education; Daniel Ryan, graduate certificate in sped: academic and behavioral strategist; Joseph Solberg, B.S., technology management, cum laude; Amanda Wall, master of business administration in business administration; Morgan Wohlers, B.S., elementary/k-6 education
Nowthen
Timothy Deedrick, master of business administration in business administration; Stacey Ley, B.S, social work
Otsego
Abigail Oelke, B.A., theatre; Ashley Quintavalle, B.S., life science/general science education grades 5-12; Cyrus Simmonds, B.S., finance; Joseph Sperling, B.S., chemistry – ACS approved, cum laude; Joseph Watson, B.A., psychology
Rogers
Melissa Anderson, B.S., marketing, magna cum laude; Melissa Anderson, certificate in professional selling specialization; William DeWitt, graduate certificate in sixth year program: educational administration; Nicholas Dohmen, bachelor of elective studies in liberal studies; Emily Helwig, B.S., elementary/k-6 education, magna cum laude; Sarah Jacobs, graduate certificate in geographic information science
Zimmerman
Jodi Acker, graduate certificate in school counseling; Tina Boettcher, bachelor of elective studies in community psychology; Jennifer Hegna, B.A., criminal justice studies, international relations, political science; Brooke Inman, B.S., marketing, cum laud; Brooke Inman, certificate in professional selling specialization; Drew Nungesser, B.A., psychology; Alexandra Saterdalen, bachelor of elective studies in liberal studies; Noel Willis, B.S., community psychology, summa cum laude

St. Olaf College
Zimmerman
Caleb Lunning , B.A., biology; Ethan Lunning , B.A., social studies education

University of Minnesota, Morris
Zimmerman
Carissa Fuller, B.A., area of concentration: exercise science, biology minor

University of St. Thomas
Elk River
Tyler Ecklund, M.B.A., business administration; Michael Holm, executive M.B.A.; Kayla Knopick, B.A., middle/secondary education, comm. arts and literature (5-12); Taylor Lussier-Flesher, B.A., business administration, marketing management; Kaleb Orrock, B.S., business administration, real estate studies; Cheryl Ryan, E.D.D., leadership; Luke Utecht, Psy.D., counseling psychology
Otsego
Travis Deters, M.B.A., business administration
Rogers
Kelly Brenny, B.A., business administration, accounting, summa cum laude; Joseph DeSplinter, B.S., business administration, real estate studies; James Jensen, B.A., computer science; John Johansen, executive M.B.A.; Rachel McGrath, B.S., neuroscience; Amy Murschel, M.B.A., business administration; Courtney Reinitz, B.A., psychology; Cheryl Reinking, M.A., pastoral ministry; Jennifer Vierstraete, M.A., curr and instr education k-12
Nowthen
Benjamin Sjodin, B.A., business administration, financial management

University of Wisconsin-Eau Claire
Elk River
Dylan Chambers, B.B.A., business, health care administration
Rogers
Trevor Berkley, B.B.A., business, management
Zimmerman
Julia Osowski, B.S., arts and sciences, biology

University of Wisconsin-La Crosse
Rogers
Brita Larson, B.S., early childhood through middle childhood education, honors
Zimmerman
Luke Schmit, B.S., finance

University of Wisconsin-River Falls
Elk River
Britta Grovender, B.S., biology