Student Notes ~ May 2016

Dean’s lists:
LeTourneau University, Texas
Otsego
Jennifer Olejar

St. Cloud State University
Elk River
Nathan Blodgett, Lyndsey Boggs, Maria Emmons, Sara Golder, Kalley Gunderson, Ryan Herrboldt, Holzknecht, Dustin Johnson, Jane Kallemeyn, Melissa Keisling, Jacob Lowe, Bailey Lundquist, Melanie Marshall, Britta Osberg, Jessica Sadlowsky, Daniele Smith, Melissa Stevens, Jason Tonneslan, Cassandra VanSteenwyk, Morgan Wohlers
Otsego
Shauna Bemenderfer, Sara Cox, Emma Gutknecht, Ross Lefebvre, Jessica Lehrke, John Malark, Cassandra Nelson, Joseph Sperling, Tristen Witthuhn
Rogers
Michael Hagel, Emily Helwig, April Ketz, Brielle Muhonen, Matthew Slauson
Zimmerman
Taylor Engelkes, Laura Hengel, Katelyn Jenkins, Wayne Kinney, Nicholas LeVos, Karen Pensinger, Abby Primmer

University of Mary, North Dakota
Elk River
Catherine O’Connell
Ramsey
Janell Finkbeiner
Rogers
Kate Kellar
Zimmerman
Maycie Morgan, Sara Slayton

Graduations:
College of Saint Benedict
Elk River
Gretchen Brown, B.A., communication; Rachel Holzknecht, B.A., communication, egregia cum laude; Amy Honek, B.A., elementary education, cum laude

Concordia College
Elk River
Cassandra Jo Petrich, elementary education, magna cum laude; Kelsey Rausch, communication studies with communication arts/literature education, magna cum laude
Otsego
Joleen Baker, environmental studies, cum laude; Sarah Swenson, English, communication
Rogers
Alicia Nelson, nursing, magna cum laude
Zimmerman
Adam Fordahl, biology, chemistry, cum laude; Hannah Fordahl, biology, chemistry, psychology; Corey Foyt, business; Abby Kratzke, sociology, Spanish, magna cum laude; Allie Kratzke, exercise science, cum laude

Minnesota State University, Mankato
Elk River
John Bayerl, B.S., speech communication, cum laude; Seth Blomgren, B.S., law enforcement, cum laude; Makayla Conrath, B.S., management; Katlynn Goodsell, B.S., mass communications; Matthew Hauge, B.S., sport management, magna cum laude; Alexander Hoffman, B.S.ME, mechanical engineering; William Iverson, B.S., finance; Katherine Johnson, B.S., medical technology, magna cum laude; Karissa Scheffler, B.S., mass communications, cum laude
Rogers
Amanda Adair, B.S., nursing, magna cum laude; Eric Benjaminson, B.S., construction management; Brianna Benson, B.S., alcohol and drug studies; Michael Creelman, M.A., urban and regional studies; Joseph Hines, B.S., management; Brianna McGinty, B.S., Spanish education k-12, magna cum laude; Emily Nelson, M.S., accounting; Trenton Pouliot, B.S., aviation; Andrew Suedbeck, B.S., accounting; Megan Ullom, B.S., nursing

Minnesota State University Moorhead
Otsego
Samantha Kemper, B.A., childhood education non-licensure
Rogers
Joshua Hines, B.S., finance

Saint John’s University
Elk River
Zachary Brown, B.A., chemistry
Rogers
Lukas Belflower, B.A., history; Caleb LeClaire, B.A., biochemistry; Taylor McAlpine, B.A., accounting
Zimmerman
Jeffry Anderson, B.A., biology, magna cum laude

University of North Dakota
Elk River
Nicholas Esch, BSA.; Caroline Green, BSKIN, cum laude; Taylor Randall, B.S.
Zimmerman
Kyle Forster, BBA; Anna Huss, BGS

University of South Dakota
Elk River
Camille Kraljic, B.S., health sciences

University of Wisconsin-Milwaukee
Elk River
Jadee Lord, B.A.