Student Notes ~ June 28, 2014

Dean’s lists:
Alexandria Technical and Community College
Elk River
Michael Gustafson, Coleman Hayes, Jacob Brenteson
Zimmerman
Dean Barten

Saint Mary’s University of Minnesota
Elk River
Joseph Petrich

Minnesota State Community and Technical College
Elk River
Rachel Miller

University of Wisconsin-Madison
Dayton
Elizabeth Kelley
Rogers
Tyler Pinter, Shyam Varanasi

North Dakota State University
Elk River
Danielle Anderson, Abigail Aspengren, Michael Bayles, Layni Bednarz, Derek Cronquist, Lynk Downing, Dena Gleason, Brandon Jacobson, Eric Miller, Emily Morgan, Alison Palm, Alexandra Petrich, Callie Schroer, Jayson Thompson, Nicole Thorndal, Rachel Wingard
Otsego
Alexa Esperum
Rogers
Haley Johnson, Jacob Schulzetenberg, Alessandra Taddeini, Michael Woodard
Zimmerman
Haley Christensen, Anna Cunningham, Blake Ehley, Samantha Jorgenson, Rebecca Morton, Kara Thomas, Derek VanSlyke

Iowa Lakes Community College
Zimmerman
Nicolette (Nikki) O’Keefe

Minnesota State University Moorhead
Elk River
Sean Ferrian, Kaela Gallup, Erik Gatzke, Sarah Thedens, Kara Ziemer, Colin Zurnieden
Otsego
Calvin Flander, Olivia Hansen, Erin Trisko, Katelynn Trisko
Rogers
Nicholas Kukla, Jason Thompson
Zimmerman
Jacob Antolak, Kristen Fildes, Jeffrey Mueller, Amber Nagengast

University of Sioux Falls
Rogers
Abby Folk

Trinity Christian College
Elk River
Ruby Gunderson

Marquette University
Otsego
Bradley Peterson
Rogers
Samantha Thompson

Bemidji State University
Albertville
Sara Custard, Erik Sjogren, Rachel Valley
Elk River
Mary Elmquist, Nicholas Filipovich, Nicholas Madsen, Maria Reins, Ashley Schanke
Otsego
Kennedy Mogere, Gladys Onukoh
Rogers
Emily Reichert
Zimmerman
Hunter Bies, Adam Canton, Ethan Luing, Ashley Schmit, Melinda Singleton

St. Cloud State University
Albertville
Shruti Jagannathan, Kayla Winters
Elk River
Cory Anderson, Cassandra Brown, Zachary Dehn, Brittany DeValk, Ryan Driscoll, Matthew Glowacki, Kalley Gunderson, Ashley Harms, Jared Isham, Dustin Johnson, Jane Lawrence, Stephen Leggate, Samantha Olmsted, Meagan Orrock, Kayla Peterson, Josh Sepulveda, Laura Stenzel, Olga Strelchuk , Steven Thomalla, Carey Yeager
Otsego
Christian Jensen, Chelsea Kasper, Jadie McDonald, Kimberly Nokk, Vincent Siirtola, Kimberly Van Dusen, Amanda Welcome
Rogers
Karissa Anderson, Samantha Cady, Maxwell Egbert, Kelsey Gullickson, Emily Helwig, Jennifer Johnson, Jessica Owens, Kayla Wilmot, Stephen Zwirn
Zimmerman
Timothy Byman, Morgan Feldick, Cori Hurtubise, Laurel Kimpton, Jesica Kula, MaKayla Luke, Marissa Moe, Louise Thompson, Matthew Tuckner, Noel Willis, Grace Wilson

University of Mary
Elk River
Janell Finkbeiner, Catherine O’Connell

Gustavus Adolphus College
Elk River
Daniel O’Keefe
Rogers
Jack Anderson, Caitlin Bayer, Jeffrey Halvorson, Anna Huff, Samantha Manick
Zimmerman
Stephanie Aho, Helen Thompson

University of Minnesota Duluth
Albertville
Nicholas Gullickson, Alexis Houle, Brendon Poland
Elk River
Alexa Bryner, Aaron Daugherty, Brendan Denne, Makenzie Frericks, Nicholas Johnson, Kevin Joyce, Bailey Kolles, Alex Lawrence, Brett Leistico, Alisha Rohlf, Brandon Smith, Carly Uphoff, Alexis Wiemeri, Graham Wrase
Rogers
Tanner Barbeln, Michael Baumann, Alex Gelle, Kelsey Heiland, Emily LaCount, Burgandy Mallinger, Lauren Rosso, Hayden Sebald, Marisa Yliniemi
Zimmerman
Maranda Berndt, Jacob Berwyn, Aprill Emig, Amanda Meleen, Heidi Olson, Cassandra Ortberg, Erica Preister

Iowa State University
Elk River
Austyn Beese, Emily Elveru, Zachary Holbrook, Ashley Iannuzzelli, Rachel Lieser, Maxwell Person, Eric Riesberg
Rogers
Kevin Mazurowski

Augustana College
Elk River
Joseph Stevens

Concordia College
Elk River
Ashley Pederson, Cassandra Jo Petrich, Chelsey Petrich
Otsego
Abbie Siirila
Rogers
Alicia Nelson
Zimmerman
Abby Kratzke, Brandon Smith, Ryan Smith

Concordia University
Elk River
Emily Ecklund
Zimmerman
Nathan Christensen

St. Cloud Technical and Community College
Elk River
Jonathan Hommes, Matt Hommes, Jamie Peterson
Otsego
Michelle Davidson, Tyler Evans, Jeremy Swanson
Zimmerman
Tanner Haglund, Brooke Inman, Kailey Johnson, Cheyenne Nelson, Kristina Stenger-Amundsen, Sheila Suelter

University of Wisconsin-Eau Claire
Otsego
Haley Lohse
Rogers
Ryan Pinter
Zimmerman
Julia Osowski

University of Minnesota Twin Cities
Albertville
Matthew Bernstein, Dhriti Jagannathan, Cole Krutzig, Michelle Robertus, Ilya Zubarev,
Elk River
Patrick Alcorn, Anessa Demers, Mara Demers, Erica Eggen, Laura Gustafson, Katelyn Hennessey, Emma Hohlen, Isaac Howard, Alix Klang, Lindsey Koosmann, Rebecca Lieser, Sophomore, Daniel Sundberg, Jessica Tarnowski
Otsego
Derek Lehrke, Kelsey Marchetti, Savannah Olson, Brandon VanHee
Rogers
Jonathon Bianchi, Ashley Bienias, Collin Brehmer, Zachary Dohmen, Abigail Ihli, Derek Jacobsen, Jason Jones, Katelyn Lerfald, Erica Loukusa, Evan Loukusa, Jacob Mobley, Tara Nagengast, Hannah Nauth, Allee Schaeffer, Leeann Scharber, Levi Simpson, Trevor Springer
Zimmerman
Kenneth Cowles, Samantha Hamlin, Sasha Hamlin, Marissa Smith, Kenneth Wuollet

Graduations:
Minnesota State College-Southeast Technical
Rogers
Aaron Ende, diploma, automotive technology; Keith Paulsrud, diploma, automotive technology

Concordia College
Zimmerman
Ryan Smith, biology, magna cum laude

Saint Mary’s University of Minnesota
Dayton
Emily Sipe
Rogers
Kristen Gustafson

Michigan Technological University
Elk River
Helena Keller, BS, chemical engineering

Gustavus Adolphus College
Elk River
Eric Jorgenson, psychological science; Levi Lutz, biology, magna cum laude
Rogers
Caitlin Bayer, psychological science, summa cum laude; Abigail Huff, English, summa cum laude
Zimmerman
Emily Gruhlke, mathematics; Joshua Heinzen, nursing; Jennifer Steffen, environmental studies

LaSalle University
Elk River
Rachel Finkbeiner, BA, communications, magna cum laude

St. Cloud Technical and Community College
Dayton
Kyla Morris, AS, nursing
Elk River
Caleb Ellingson, diploma in commercial heating, air conditioning and refrigeration; Jonathan Hommes, diploma in medium/heavy truck technician, academic honors; Matt Hommes, diploma in medium/heavy truck technician, academic honors; Matthew Martin, diploma in residential heating, air conditioning and refrigeration; Cody Mueller, diploma in residential heating, air conditioning and refrigeration, academic honors ; Mike Sura, diploma in commercial heating, air conditioning and refrigeration
Otsego
Jamie Peterson, AS, nursing

North Dakota State University
Elk River
Michael Bayles, BS, computer science; Tyler Brink, BS, computer science; Alexandra Petrich, BS, accounting; Nicole Thorndal, BS, microbiology
Otsego
Alexa Esperum, BS, criminal justice
Rogers
Jennifer Bogart, MACC, accountancy; Jeremy Nelson, BS, mechanical engineering; Jacob Schulzetenberg, BS, electrical engineering
Zimmerman
Andrew Koch, BS, journalism; Rebecca Morton, BS, zoology

Pine Technical College
Zimmerman
Gordon Mach, certificate, firearms technician skills, certificate, gunsmithing and firearms technician apprentice

St. Cloud State University
Albertville
Andrew DeMars, BA, English; Tara Gigstead, graduate certificate, early childhood special education; Emily Hackenmueller, BS, mathematics teaching, cum laude; Timothy Lyngen, BS, health and physical education, cum laude; Amber Nagengast, BS, mathematics teaching, magna cum laude; Anthony Wallace, BS, mass communications
Elk River
Cory Anderson, BS, earth sciences, magna cum laude; Eric Anderson, BS, applied computer science, information technology security; Robert Anderson, MS, communication sciences and disorders; Zach Christenson, bachelor of elective studies, liberal studies; Ryan Driscoll, BS, accounting, magna cum laude; Gloria Eggert, BS, management; Mary James, BS, social work, cum laude; Dana Johnson, MS, mass communications; Jane Lawrence, BS, elementary/k-6 education, summa cum laude; Stephen Leggate, BS, accounting; Joshua Lindquist, BA, communication studies supplementary, psychology; Amber Marsh, MS, special education; Kaitlyn Ogren, MS, special studies; Hannah Plachecki, BA, history, cum laude; Meghan Reistad, BS, communication studies supplementary, mass communications, summa cum laude; Joshua Sasse, graduate certificate, sped: academic and behavioral strategist; Sarah Simonton, MS, counseling psychology: school counseling; Nathan Stanek, BA, history; Laura Stenzel, BS, accounting, cum laude; Brian Vollhaber, BS, management; Carey Veager, BS, community psychology, summa cum laude
Otsego
Cortnie Bueckers, BA, criminal justice studies; Jadie McDonald, BS, elementary/K-6 education, magna cum laude; Kimberly Nokk, BA, psychology, summa cum laude; Vincent Siirtola, BES, communication sciences and disorders, cum laude
Rogers
Karissa Anderson, BS, management; Andrew Mortenson, BA, communication studies; Amanda Pederson, BS, finance; Alexis Schewe, MS, college counseling and student development
Zimmerman
Nichole Gow, BS, finance; Kay Hallberg, BS, nursing; Lonna Jacobsen, BS, information systems; Laurel Kimpton, BES, community psychology, magna cum laude; Samantha Wilson, BS, mass communications

Alexandria Technical and Community College
Elk River
Michael Gustafson, AS, law enforcement; Coleman Hayes, AS, diesel mechanics; Austin Linn, AS, law enforcement

Comments Closed

up arrow