Track: Sting girls 2nd in conference meet, Staurseth wins 3 events

Lorna Bechtel clears a bar on the way to winning the high jump with a 5-0 effort. (Photo by Erik Jacobson)

Lorna Bechtel clears a bar on the way to winning the high jump with a 5-0 effort. (Photo by Erik Jacobson)

 

The Spectrum girls track team placed second among 12 teams in their conference meet on Tuesday, led by Sarina Staurseth, who won three events.

Trinity at River Ridge scored 168 points with the Sting next with 137 in the meet at Richfield that combines the teams from the MCAA conference and teams from the MCSC conference.

Sarina Staurseth, shown here in hurdles prelims, won three events and placed third in another. (Photo by Erik Jacobson)

Sarina Staurseth, shown here in hurdles prelims, won three events and placed third in another. (Photo by Erik Jacobson)

Staurseth won the long jump, triple jump and 300 hurdles and placed third in 100 hurdles.

Kayla Zimmerman placed second in the 800 and 1600, and third in the 400 and the discus.

Spectrum’s other first-places came from Lorna Bechtel in high jump andBecca Peterson in the 3200. Bechtel was also second in the 100 hurdles and third in the 300 hurdles. Also all-conference was Davie Jackson, third in the 200.

 

Kayla Zimmerman had two second-places and two third-places in the meet. (Photo by Erik Jacobson)

Kayla Zimmerman had two second-places and two third-places in the meet. (Photo by Erik Jacobson)

Team scoring

1. Trinity at River Ridge 168
2. Spectrum 137
3. St. Croix Prep 70
4. New Life Academy 65
5. Southwest Christian 54.5
6. West Lutheran 46
7. Math and Science Academy 44
8. Legacy Christian 36.5
9. Lester Prairie-Winsted Holy Trinity 36
10. FAIR 16
11. Cristo Rey Jesuit 9
12. Maranatha Christian 3
Spectrum individual placers

100 hurdles — (2) Lorna Bechtel 17.16 (3) Sarina Staurseth 17.37
300 hurdles — (1) Staurseth 51.35 (3) Bechtel 53.13

100 dash — (8) Davie Jackson 13.72
200 dash — (3) Jackson 29.06
400 dash — (3) Kayla Zimmerman 1:05.93 (7) Jackson 1:07.25
800 run — (2) Zimmerman 2:31.07 (8) Olivia Rice 2:38.02
1600 run — (2) Zimmerman 5:24.68
3200 run— (1) Becca Peterson 11:58.60 (5) Brittany Waterhouse 12:40.79
4-by-100 — (5) Spectrum 58.25
4-by-200 — (5) Spectrum 2:04.99
4-by-400 — (7) Spectrum 4:47.83
4-by-800 — (4) Spectrum 11:30.21
Long jump — (1) Staurseth 15-2
Triple jump —(1) Staurseth 34-4 1/4 (2) Bechtel 33-3 1/4
High jump — (1) Lorna Bechtel 5-0
Pole vault — none
Shot put — (5) Madeline Bursch 23-9 3/4
Discus — (3) Zimmerman 85-0

 

Comments Closed

up arrow