Student Notes ~ February 2014

Dean’s lists:
Iowa State University
Elk River
Austyn Beese, Ashley Ecklund, Emily Elveru, Zachary Holbrook, Ashley IAnnuzzelli, Rachel Lieser
Rogers
Sarah Kornovich, Corey O’Bannon

University of North Dakota
Dayton
Emily Thorson
Elk River
Kate Mastel, Molly Vail
Rogers
Erin Boyd, Nathan Haechrel, Brandon Nelson
Zimmerman
Anna Huss, Suzanne Voce

University of Wisconsin-Madison
Dayton
Elizabeth Kelley
Elk River
Emily Stefano
Rogers
Alexis Moening, Tyler Pinter, Samuel Spilles, Shyam Varanasi

University of Wisconsin-Eau Claire
Dayton
Cora Fox, Ashley Schmidt, Lauren Sutherland
Otsego
Kyle Kackman, Haley Lohse

University of Wisconsin-Milwaukee
Elk River
Sam Christian Miller Goerke

St. Cloud Technical and Community College
Elk River
Blake Bistodeau, Cody Mueller, Mike Sura
Otsego
Lance Christianson, Tyler Evans, Samantha Helgeson, Jeremy Swanson
Rogers
Amanda Palmer Palmer
Zimmerman
Tanner Haglund, Zachary Sajion, Kristina Stenger-Amundsen, Sheila Suelter

Minnesota State University Mankato
Dayton
Lindsay Hagel, Brittany Lanars, Madeline Martinson, Samantha Trost
Elk River
Seth Blomgren, Hannah Brown, Egan, Matthew Hauge, Emily Hendrickson, Tyler Jenson, Katherine Johnson, Jaclyn Juola, Thomas Lutz, Marohn, Tyler Milless, David Riley, Lauren Skogquist, Kyle Van Vleet, Kyle Voss, Trent Warner, Nick Wellman, Matthew Williams
Nowthen
Julia Dee, Paige Mallam
Otsego
Samantha Theisen
Rogers
Amanda Adair, Teal Allen, Agustina Alvarez, Jacob, Gabrielle Moter, Jenna Neis, Victoria Noland, Kaitlyn Reimann

Vermilion Community College
Elk River
Tyler Rivers

Minnesota State University Moorhead
Elk River
Sean Ferrian, Kaela Gallup, Jill Gandrud, Erik Gatzke, Emerald Moe-Zinn, Kara Ziemer
Otsego
Theresa Boyle, Calvin Flander, Olivia Hansen, Erin Trisko, Katelynn Trisko
Rogers
Courtney Johnson, Emma Johnson, Nicholas Kukla, Jason Thompson
Zimmerman
Jacob Antolak, Kristen Fildes, Jeffrey Mueller, Amber Nagengast, Carly Sturlaugson

Alexandria Technical and Community College
Elk River
Coleman Hayes
Ramsey
Laura Kroll
Zimmerman
Halie Brimmer

Concordia College
Elk River
Garrett Ott, Ashley Pederson, Timothy Peterson, Cassandra Joe Petrich, Chelsey Petrich
Zimmerman
Abby Kratzke, Brandon Smith
Concordia University
Elk River
Emily Ecklund
Zimmerman
Nathan Christensen

North Dakota State University
Elk River
John Anderson

College of Saint Benedict
Elk River
Rachel Holzknecht, Stephanie Morphew, Leita Strei

Graduations:
North Dakota State University
Elk River
Joseph Barthel, BS, civil engineering; Derek Deterding, BS, mechanical engineering; Nathanial Varty, BS, mechanical engineering
Rogers
Jenna Polejewski, BS, criminal justice
Zimmerman
Julie Bienfang, BS, criminal justice

St. Cloud State University
Dayton
Zack Berg, BS, marketing, summa cum laude; Nathaniel Franko, BS, management; Mark Schwichtenberg, BS, aviation
Elk River
Katherine Beaudry, BS, community health; Sarah Cermak, BA, international relations, political science, cum laude; Sarah Dummer, BS, communication arts and literature, magna cum laude; Penny Erickson, BS, elementary/K-6 education, magna cum laude; Ashley Hermann, BS, elementary/K-6 Education, summa cum laude; Catelyn Holm, BA, art history, summa cum laude; Nicholas Kurowski, BA, biomedical sciences, French, magna cum laude; Gregory Lindquist, BS, social studies education, summa cum laude; Lauren Mynahan, BS, social work, magna cum laude; Kaitlin Otto, AA, liberal arts and sciences, cum laude; Cole Ries, master of science, geography: geographic information science; David Wedin, master of science, educational administration and leadership; Derek Worcester, BS, electrical engineering; Andrea Wren, bachelor of elective studies, liberal studies
Otsego
Ryan Lutgen, BS, computer science, magna cum laude; Rebecca Reitan-Humayun, BS, international business; Rachel Torson, graduate certificate, sixth year program: educational administration
Rogers
Lauren Mathena, graduate certificate, autism; Michael Nauth, BS, marketing; Frederick Perry, BS, management; Anne Roehrich, graduate certificate, sixth year program: educational administration; Sarah Wiersgalla, BA, criminal justice studies
Zimmerman
Kyrah Ahner, BA, psychology; Brianna Bakken, BS, biomedical sciences, cum laude; Alyssa Chrisinger, BS, mass communications; Emma Copley, BA, criminal justice studies, cum laude; Ana Dominguez, master of arts, English; Wendi Foss, master of science, special education; Jennifer Hengel, BS, ecology and field biology, magna cum laude; Alease Loitz, BS, SPED: academic and behavioral strategist, summa cum laude; Andrea Mickelson, BA, communication studies; Hayley Wilda, BA, English

Bemidji State University
Dayton
Sara Schultz, BS, elementary education, magna cum laude
Elk River
Zachary Holm, BS, industrial technology
Otsego
Thomas Johnston, BS, nursing
Zimmerman
Carrie Anderson, BS, elementary education

Comments Closed

up arrow