November 7 Special

ISD 728
MINUTES OF THE
SPECIAL MEETING OF THE SCHOOL BOARD
ELK RIVER, MN
11/7/2013
Chair Bunting convened the mtg, 5:30 p.m., Dist Office.
Members Present: Jane Bunting, Jolene Jorgensen, Holly Thompson, Tony Walter, Supt Mark Bezek
Members Absent: Sue Farber, Dan Hunt, Shane Steinbrecher
Others Present: Londa Chambers, Admin Asst
Walter moved/Thompson seconded the motion to approve the agenda as presented. Approved.
Walter moved/Thompson seconded the motion to approve the resignations, leaves of absence,
Cert staff appts, athletic/activity appts, and classified staff appts as follows:
Employee Resignations Carlson, Michelle, RMS, Health Services Secretary, Resignation;
Houselog, Matthew, RHS, Asst Softball Coach, Resignation; Kraus, Matthew, ZMHS, Head
Baseball Coach, Resignation.
Employee Leave Requests Amling, Carson, ERHS, Custodian, Medical Extension; Marcks, Jamie, O, Teacher, Maternity/Child Care Ext; Schindlbeck, Laura, RE, Teacher, Maternity/Child Care; Weltzin, Amy, M, Teachre, Maternity/Child Care, Correction; Wolf, Jacob Darren, RH, Administrator, Medical .5 FTE.
Certified Employee Staff Appts Hedberg, Amber, L, Elem Teacher, 1.0 FTE, 134 Days;Tenold, Ronny, RE, Phy Ed Teacher, 1.0 FTE, 48.5 Days; Waddell, Abby, RH, Science Teacher, 1.0 FTE, 44.5 Days.
Athletic/Activities Appts
RHS Belka, Joseph, Basketball-Head Boys Coach, 1.0 FTE; Stock, Jordan, Basketball-Asst Boys Coach, 1.0 FTE; Puppe, Cory, Basketball-Asst Boys Coach, 1.0 FTE; Zeman, Michael, Basketball-Asst Boys Coach, 1.0 FTE; Anderson, Karlee, Basketball-Head Girls Coach, 1.0 FTE; Lindquist, David, Basketball-Head Girls Coach, 1.0 FTE, Basketball-Asst Girls Coach, 1.0 FTE; Ortmann, Kelsey, Basketball-Asst Girls Coach, 1.0 FTE; Yunger, Maria, Basketball-Asst Girls Coach, 1.0 FTE; Leonard, Megan, Dance-Head Coach, 1.0 FTE; Grover, Jessica, Dance-Asst Coach, 1.0 FTE; Sturnk, Justin, Hockey-Head Boys Coach, 1.0 FTE; Udee, Dirk, Hockey-Asst Boys Coach, 1.0 FTE; Weisjahn, Todd, Hockey-Asst Boys Coach, 1.0 FTE; Sager, Dale, Hockey-Head Girls Coach, 1.0 FTE; Cloud, Anthony, Hockey-Asst Girls Coach, 1.0 FTE; Levis, Charles, Hockey-Asst Girls Coach, 1.0 FTE; Donnay, Chris, Wrestling-Head Coach, 1.0 FTE; Donnay, Ryan, Wrestling-Asst Coach, 1.0 FTE; Lehmann, Rob, Wrestling-Asst Coach, 1.0 FTE; Zeleny, Nikki, Asst-3 Act Play/Musical Dir, 1.0 FTE;
TL – Derner, Linda, Elem Sch News Advisor, .50 FTE.
SM – Glew, Scott, Building Tech Mentor/Resource, 1.0 FTE; deRosier, Phil, Elem Instrumental Music, 2.0 FTE; Fossum, Kelly, MS Student Council Advisor, .50 FTE, MS WEB Leaders, .50 FTE; Olson, Paul, MS Yearbook Advisor, 1.0 FTE; Flatland, Teri, MS News Advisor, .50 FTE; Hustvedt, Ron, MS News Advisor, .50 FTE.
Classified Employee Staff Appts Anderson, Stephanie, H, Instructional Asst, 2 hr/day, Student Days; Gulden, Elizabeth, TL, Instructional Asst, .5 hr/day, 3 days/wk; Johnson, Jennifer, RE, Instructional Asst, 1 hr/day, Student Days; Lundberg, Christine, TL, Supervision Asst, 6 hr/day, Student Days, Wage Correction; Radke, Linda, RE, Instructional Asst, 1.25 hr/day, Student Days.
Approved.
Walter moved/Thompson seconded the motion to adjourn at 5:35 p.m. Approved.
Minutes prepared by Londa Chambers
TONY WALTER,
SCHOOL BOARD CLERK
Published in the
Star News
December 14, 2013
150425

Comments Closed

up arrow