Student Notes ~ August 2012

Dean’s lists:
University of Wisconsin, LaCrosse
Elk River
Sara Berndt
Rogers
Jennifer Lorman
Zimmerman
Christine Schmit

Augsburg College
Elk River
Jakob Anderson, Tyler Bonnstetter

North Dakota State University
Elk River
Alexandra Petrich

Alexandria Technical and Community College
Elk River
Joel Hagen
Rogers
Joshua Whiting

St. John’s University
Elk River
Nicholas Peterson

College of St. Benedict
Elk River
Samantha Lloyd
Ramsey
Katelyn Johnson

Winona State University
Elk River
Daniela Bachmeier, Morgan Dose, Chelsea Filipovich, Dan Fredell, Jordan Meyers, Heidi Nietfeld, Jarrett Pung
Ramsey
Emily Anderson, Abby Casey, Alexandra Erickson, Haley Foggia, Jessica Hoffmann, Jamie Holleschau, Amber Johnson, Tanja Johnson, Leah Koehler, Jenna Lappann, Cort Majkrzak, Cole Robertson, Angela Snee, Sara Vincent, Morgan Vink, Jessica Yeager
Zimmerman
Brian Barbeln, Jennifer Belanger, Melissa Femrite, Chandler Kadlec, Michael Lorden, Julia Sand
Rogers
Tanner Barbeln, Jenna Frain, Brittany Freund, Hannah Guericke, Emily Hayes, Amber Ohms, Lauren Rosso, Stephanie Spaude

Loyola University, Chicago
Zimmerman
Amanda King

Bemidji State University
Dayton
Rachel Brodin, Eric Johnson, Sara Schultz
Elk River
Tyler Brown, Lauren Cains, Matthew Gandrud, Megan Johnson, Tashia Maland, Ashley Schanke

Otsego
Stacy Wagner
Rogers
Tabitha Hardekopf, Cory Holland, Corbin Horner, Kimberley Powell
Zimmerman
Danielle Carty, Elizabeth Erickson, Toni Judnitch, Cory Kaminski, Pauline Meinecke, Lucas Pipenhagen

University of North Dakota
Rogers
Erin Boyd (straight A)

Dunwoody College of Technology
Zimmerman
Alvin Zeman

University of Minnesota, Twin Cities
Dayton
Sergey Aponchik, Jenna Jacobs, Emily Jones, Alicia Lanars
Elk River
Patrick Alcorn, Christina Chanthamontry, Mara Demers,  Gus Gleiter, Zachary Hookom,  Ashley Johnson, Gabriel Madson, Alexander McQuown,  Melissa Schraut, Monica Thiegs,  Alexander VanBuren
Otsego
Jennifer Dybdahl, Morgan Schuck, Brittany Stevens
Rogers
Jaclyn Essig, Allison Johnson,  Jacob Mobley, Samantha Patterson
Zimmerman
Steven Haupert, Carolina Margaria, Danielle Skrove

Graduations
Minnesota School of Business, Plymouth
Elk River
Nicholas Thomas, Associate of Applied Science, health fitness specialist, with honors; Brian Busch, Associate of Applied Science, accounting and tax specialist, with honors

Winona State University
Ramsey
Haley Anderson, BA, mass communication; Kayla Herold, BS-teaching, elementary education, cum laude; Tanja Johnson, BA, mass communication; Andela Snee, BA, mass communication
Elk River
Jordan Meyers, BS, nursing, magna cum laude
Zimmerman
Jessi Anderson, BS-teaching, elementary education/K-6 education; Rebecca Bauer, BS, sociology: criminal justice
Rogers
Stephanie Spaude, BS, paralegal

St. Cloud State University
Dayton
Kelly Johnson, BS, biomedical sciences, magna cum laude
Elk River
David Barnett, AA, liberal arts and sciences; Kathleen Castillo, MSW, social work; Tammy Goenner, Graduate Certificate, emotional/behavioral disorders; April Harshman, BA, psychology, cum laude; Jenna Kulberg, Graduate Certificate, learning disabilities; Liangnan Liu, MS, electrical engineering; Christa Martin, MS, college counseling and student development; Lance Martin, BS, elementary/K-6 education, summa cum laude; Nichole Meyer, BS, social work, cum laude; Karli Phelps, BS, communication arts and literature, magna cum laude; Kaitlin Poppen, BS, early childhood education, magna cum laude; Christopher Rog, BS, computer science, magna cum laude; Chelsea Schlecht, BS, special education, magna cum laude; Scott Thiry, BS, mass communications; Sheila Winfield, Graduate Certificate, learning disabilities; Melinda Wormwood, BA, Spanish, summa cum laude
Otsego
Joel Barkley, BA, criminal justice studies; Trevor Devens, Graduate Certificate, emotional/behavioral disorders; Adam Jahn, BS, accounting, cum laude; Alex Jahn, BS, accounting, cum laude; Jade Joseph, BS, communication arts and literature, magna cum laude; Brenda Kodl, BS, community psychology, cum laude; Hilary Packer, BS, community psychology, summa cum laude; Ashley Sousa, BS, elementary/K-6 education, cum laude; Lily Vang, Graduate Certificate, emotional/behavioral disorders
Rogers
Jamie Carlson, BS, mass communications; Samantha Ferrian, BS, marketing; Michaela Hagel, BES; Samantha Ivey, BA, communication studies supplementary; Samantha Ivey, BA, political science; Marissa Meissner, BA, psychology; Genessa Sall, BA, psychology, cum laude; Alison Suski, BA, art history, cum laude; Tyler Yliniemi, BS, marketing
Zimmerman
Shawn Ashley, BS, management; Nicole Benson, BS, ecology and field biology; Megan Berwyn, BS, elementary/K-6 education, summa cum laude; Andrea Dunkle, BA, psychology, summa cum laude; Paige Kinneberg, BA, criminal justice studies, cum laude; Eric Kohler, BS, biomedical sciences; Alease Loitz, AA, liberal arts and sciences, magna cum laude;  Bradley Lore, BA, communication studies; Kyle Shepard, BA, philosophy, cum laude; Kyle Shepard, BS, social studies education, cum laude; Tanner Sorenson, BS, mass communications; Brent Weaver, BS, finance; Christy White, BS, athletic training

University of Minnesota Duluth
Elk River
Brett Adkins, BA, communication; Angela Anderson, Bachelor of Applied Science, elementary and middle,school education, magna cum laude; Brady Banken, Bachelor of Accounting, accounting; Amber Blake, BA, history; Charles Burgin, Bachelor of Accounting, accounting; Charles Elkington, Bachelor of Business Administration, health care management; Makayla Frericks, BA, criminology; Nicholas Galli, BA, BA, Spanish, geography; Richard Gillan, BS, BS, statistics and actuarial science, mathematics; Lindsey Gomez, BFA, graphic design; Christopher Hauglid, BS, biology; Brian Keller, Bachelor of Business Administration, management; Shawn Niebler, Bachelor of Business Administration, management, departmental honors, magna cum laude; Rachel Rousse, Bachelor of Applied Science, elementary and middle school education; Nina Setala, BA, BA, political science, Spanish; Jacob Stevens, BS, BS, biochemistry and molecular biology, cell and molecular biology, departmental honors, departmental honors; Eric Voltzke, Bachelor of Business Administration, finance; Zachary Von Bank, Bachelor of Business Administration, marketing
Nowthen
Whitney Burley, BA, Art
Otsego
Dustin Jackson, Bachelor of Science Electrical and Computer Engineering, electrical and computer engineering
Zimmerman
Jenna Anderson, Bachelor of Applied Science, psychology; Margret Halverson, BA, BBA, Spanish A, marketing, cum laude, departmental honors, magna cum laude;  Kelsey Kerr, BA, BA, criminology, sociology

University of Iowa
Dayton
Linnea Graffunder, MS, urban and regional planning
Elk River
Anne Kaminsky, BA, communication studies

University of Wisconsin, Superior
Rogers
Amy Weltzin, BS
Zimmerman
Kaitlyn Houser, BS

University of Wisconsin, Madison
Dayton
Anne Radosevich, BA, legal studies (with distinction)
Elk River
Casandra Nordman, BA, English; Amber Talberg, BBA, business: marketing

Alexandria Technical College
Otsego
Kennedy Mogere, AS, nursing
Rogers
Joshua Whiting, AAS, law enforcement, with honors

Comments Closed

up arrow