Student Notes ~ June 2012

Dean’s lists:
Arizona State University
Elk River
McKaila Granning

St. Cloud State University
Elk River
Lisa Anderson, Megan Atkinson, Jacqueline Barker, David Barnett, Joshua Craven, Mary DesParte, Penny Erickson, Kevin Hagen, Ashley Hermann, Catelyn Holm, Jamie Kasch, Nicholas Kurowski, Daniel Laughlin, Lance Martin, Lauren Mynahan, Denita Palmer, Kaitlin Poppen, Amanda Schuman, Josh Sepulveda, Leah Shelley, Jeffrey Stevenson, Melinda Wormwood
Otsego
Jordan Cottrell, Mindy Haggberg, Mattea Hinnenkamp, Bryan King, Brenda Kodl, Stephanie Lehrke, Hilary Packer, Katherine Peske, Ashley Sousa, Paula Stevens, Nathan Weber
Rogers
Matthew Braegelmann, Emily Helwig, Nicholas Jensen, Ashley Karna, Shane Karna, Gina Picconatto
Zimmerman
Megan Berwyn, Stefan Bloom, Katherine Bost, Jacob Danger, Heather DeMars, Jennifer Hengel, Caitlin Kimpton, Alease Loitz, Pamela Osmondson, Troy Shepard, Sarah Stine, Adam Walkley, Jared Williams

Northeast Wisconsin Technical College, Green Bay
Elk River
Kaylie Ann Butz

University of Wisconsin-Superior
Zimmerman
Kaitlyn Houser

Gustavus Adolphus
Elk River
Levi Lutz, Kaitlyn Ogren, Alexander Opificius
Rogers
Caitlin Bayer, Jeffrey Halvorson, Paul Halvorson, Abigail Huff, Anna Huff

University of Minnesota-Crookston
Elk River
Chelsea Suiter, Tia Leaf
Zimmerman
Michael Cloutier

South Central College, North Mankato
Zimmerman
Christina Pacileo

Minnesota State University Moorhead
Elk River
Caitlin Abrams, Megan Brabec, Sean Ferrian, Kaela Gallup, Erik Gatzke, Tyler Herzog
Otsego
Theresa Boyle, Erin Trisko, Katelynn Trisko
Rogers
Alexander Franzen, Nicholas Kukla

University of North Dakota
Elk River
Justin Varty
Rogers
Hayley Berg-Lefebvre; Cory Olsen
Ramsey
Mohamed Abdille, Jamie Pinewski, John Smetana, Nicholas Ventrella
Rogers
Erin Boyd

Iowa State University
Dayton
Julie Johnson
Elk River
Emily Elveru, Zachary Holbrook, Daniel Klotz, Rachel Lieser

Hamline University
Ramsey
Matthew Sills

University of Minnesota Duluth
Dayton
Austin Koskela, Grant Wojciechowski
Elk River
Brett Adkins, Anna Aspengren, Brady Banken, Alysia Brabec, Alicia Brown, Kasha Bryant, Aaron Daugherty, Makenzie Frericks, Nicholas Galli, Derek Gerber, Kevin Joyce, Dolly Phillips, Karissa Scheffler, Leah Wedan
Otsego
Heather Johnson, Nicholas Nygaard, Hali Toutloff
Rogers
Kalei Correll, Alex Gelle, Alexander Rixe, Elise Roche, Aaron Shaw, Marisa Yliniemi
Zimmerman
Margret Halverson, Melissa Hodge, Kelsey Kerr, Kayla Kohanek, Amanda Kohler, Matthew Milless, Jake Tufto, Joshua Weber

Minnesota State Community and Technical College
Elk River
Meghan Wirz

Iowa Lakes Community College
Elk River
Jeremiah Omwamba

University of Wisconsin-Madison
Dayton
Anne Radosevich
Elk River
Amber Talberg
Otsego
Eric Maher
Rogers
Sadie Swiderski, Shyam Varanasi
Zimmerman
Jared Berggren, Cody Bloom

Concordia University  St. Paul
Elk River
Emily Ecklund

Minnesota State University Mankato
Dayton
Megan Kadlec, high honors;  Brandon Lund; Samantha Trost; Mackenzie Yurek
Elk River
Hannah Brown, high honors; Emily Hendrickson, high honors;  Thomas Lutz; Laura Peterson;  Nick Wellman
Otsego
Amanda Chesness; Katelyn Dybdahl; Dawon Lee, high honors
Rogers
Teal Allen; Kristen Benjaminson, high honors; Laura Donley;  Abby Ellis; Samuel Hofstedt; Mercy Kennedy; Amanda Meyer; Samantha Miller; Sydney Moyer;  Lauren Stelflug
Zimmerman
Andrew Erickson; Chelsea Kimbrough; Ariel Koch; Jessica Sorenson

Normandale Community College
Otsego
Rosa Skoog (4.0 GPA)
Rogers
Rosalyn Hoseth

St. Mary’s University of Minnesota
Elk River
Jill Borntrager, Grace Zachman

Central Lakes College, Brainerd and Staples
Elk River
Adam Scheffler
Otsego
Anthony Block
Zimmerman
Jonathan Zdenek

University of Wisconsin Eau Claire
Elk River
Danielle Bronshteyn, Rachel Green
Rogers
Jenna Earley, Samantha Johnson

Concordia College, Moorhead
Elk River
Karla Koppendrayer, Timothy Peterson
Zimmerman
Domenic Fraboni, Ryan Smith
Graduations
St. John’s University
Elk River
Nicholas Peterson, BA, biochemistry, magna cum laude

Central Lakes College
Elk River
Zachery Freiberg, Diploma of Occupational Proficiency, heavy equipment operation and maintenance; Evan Griffiths, Diploma of Occupational Proficiency, Occupational Skills; Adam Scheffler, Diploma of Occupational Proficiency, heavy equipment operation and maintenance, honors; Danielle Wallace, Diploma of Occupational Proficiency, medical assistant
Rogers
Garrett Johnson, Diploma of Occupational Proficiency, diesel and heavy equipment technician; Mitchell Laqua, Diploma of Occupational Proficiency, diesel and heavy equipment technician

University of Wisconsin – Eau Claire
Elk River
Rachel Green, BA, arts and sciences, English

Union University, Jackson, Tenn.
Elk River
Hillary Howse, BS, nursing

Gustavus Adolphus
Elk River
Kaitlyn Ogren, athletic training
Rogers
Paul Halvorson, public accounting, magna cum laude; Brett Paulsen, English, religion, summa cum laude

Iowa State University
Elk River
Daniel Klotz, BS, marketing

St. Catherine University
Elk River
Krista Benjamin, BA, cum laude

Hamline University
Elk River
Kayla Osowski, BS, psychology, cum laude; Cory Olsen, BS, psychology; Jenna Scattarelli, BS, communication studies

Minnesota State College- Southeast Technical Red Wing
Zimmerman
Andrew Muellenbach, certificate, electric guitar building;  Andrew Muellenbach, diploma, guitar repair and building

Minnesota State College- Southeast Technical Winona
Elk River
Kelly Ferrian, certificate, medical secretary transcriptionist

University of Wisconsin Stevens Point
Elk River
Jesse Bullis, BS, resource management-general

North Dakota State University
Elk River
Jesse Bistodeau, BS, business administration; Garrett Brunell, MS, civil engineering; Rebecca Cunningham, BS, accounting; Joshua Germscheid, BSCONSM, construction management; Aaron Hanson, BS, environmental design (with honors); Aaron Hanson, BLA, landscape architecture (with honors); Evan Johnson, BS, journalism; Dexter Kolles, BSCONSM, construction management; Thomas Rehling, BS, natural resources management; Jacob Schroer, BS, journalism
Rogers
Jeffrey Schuler, MARCH, architecture
Zimmerman
Marie Dillon, BS, English; Kyle Schue, BS, social science education; Holly Weissenfluh, BS, natural resources management; Shawn Weissenfluh, MS, zoology

St. Mary’s University of Minnesota
Elk River
Jill Borntrager, BA, Kelsey Brown, BA

University of St. Thomas
Ramsey
Kyle Boughner, BSME, mechanical engineering, magna cum laude; Holly Hagen, MSW, social work advanced standing; Andrew Jacobs, BA, history, magna cum laude; Alena Johnson, BSME, mechanical engineering, cum laude; Kristine Williams, MBA, business administration
Dayton
Tyler Shermer, BA, business administration/marketing management; Mercedes Smith, BA, communication and journalism
Otsego
Kayla Boward, BA, psychology; Samuel Clark, BA, business administration – entrepreneurship; Aaron Mann, MS, technology management
Elk River
Caitlin Conley, MA, leadership in student affairs; Gena Hahne, MA, learning disabilities; Kristin Hough, MBA, business administration
Rogers
Ashley Peppin, BA, business administration/marketing management; Jackie Venus, MA, human resources and change leadership
Zimmerman
Susan Peterson, MSW, social work; Courtney Szews, BA, communication and journalism; Robin Willenbring, BA, biology, magna cum laude

Art Institutes International Minnesota
Elk River
Kyle Latour, DPD, art of cooking

Comments Closed

up arrow