Track: Thunder girls 6th, boys 8th in section true-team

The Zimmerman girls placed sixth and the boys placed eighth in the Section 5AA true-team track meet on Wednesday at Totino-Grace in Fridley. Totino-Grace won both team titles. Following are Zimmerman results and team scoring.

BOYS

Team scoring

 

1. Totino-Grace 635

2. Sartell-St. Stephen  630.5

3. Big Lake 485.5

4. Fridley  395.5

5. St. Cloud Apollo  366.5

6. Foley 358.5

7. St. Cloud Cathedral 350.0

8. Zimmerman 334.5

9. Princeton 292.5

10. Becker 236.5

11. Milace 169.0

 

How Thunder fared

 

110 high hurdles — (8) Jacob Kraabel 17.30 (15) Kale Cowles 19.40

300 int. hurdles — (9) Kraabel 45.50 (16) Cowles 50.20

100 dash — (10) Patrick McEnaney 11.8 (15) Travis Carr 12.10

200 dash — (11) Carr  24.20 (12) McEnaney 24.40

400 dash — (15) Benjamin Waletzko  58.30 (17) Samuel Bender 1:00.00

800 run — (10) Mitchell Gagne 2:10.9 (12) Collin Lane 2:12.30

1600 run — (13) Tyler Asmus 4:58.20 (21) Tyler Lorden 5:16.20

3200 run — (12) Hunter Smith 11:05.70 (15) Chase Laxdal 11:19.00

4-by-100 relay — (6) Thunder 46.60

4-by-200 relay — (7) Thunder 1:39.00

4-by-400 relay — (8) Thunder 3:48.80

4-by-800 relay — (8) Thunder 9:38.30

Long jump — (7) Caleb Lunning 19-6 1/2 (22) McEnaney 10-6

Triple jump — (17) Tyler Jenon 32-5 (18) Dylan Giese 32-3 1/2

Shot put — (2) Ethan Lunning 50-8 1/2 (3) Alec Seymour 50-5 1/2

Discus — (2) E. Lunning 149-6 (9) Jake Antolak 124-0

High jump — (12) C. Lunning 5-4 (15) Nate Christensen 5-2

Pole vault — No entry

 

 

GIRLS

Team scoring

 

1. Totino-Grace 618.6

2. Sartell-St. Stephen  609

3. Princeton 425

4. Big Lake 403.5

5. Becker 386.0

6.  Zimmerman 355.5

7. St. Cloud Cathedral 349.0

8. Foley 336.5

9. St. Cloud Apollo 335.0

10. Milaca 234.0

11. Fridley 230.0

 

How Thunder fared

 

100 hurdles — (2) Cassandra Ortberg 15.80 (9) Sylvia Michels 17.40

300 hurdles — (3) Ortberg 48.00 (14) Michels 53.90

100 dash — (15) Alexis Olerich 13.80 and Megan Seymour 13.80

200 dash — (10) Seymour 28.30 (16) Olerich 29.20

400 dash — (16) Jasmine Carr 1:08.50 (20) Justine Charles 1:20.00

800 run — (12) Gabrielle Kiesliszewski 2:38.70 (17) Kelsey Forster 2:45.10

1600 run — (10) Meghan Tillman 5:48.30 (20) Delane Wilder 7:07.70

3200 run — (2) Nicole Jurik 11:53.10 (16) Kelsey Tufto 13:44.50

4-by-100 relay — (6) Thunder 54.10

4-by-200 relay — (10) Thunder 2:07.30

4-by-400 relay — (11) Thunder 5:02.00

4-by-800 relay — (10) Thunder 12:04.50

Long jump — (6) Anna Huss 15-5 1/2 (9) Ortberg 15-2

Triple jump — (6) Huss  32-9 (15) Olerich 31-1/2

Shot put — (5) Amber Magnussen 34-5 1/2 (7) Jenae Mettling 32-3

Discus — (6) Brooke Borchardt 93-9 (11) Abby Kratzke 84-3

High jump — (4) Ortberg 4-8 and Borchardt 4-8

Pole vault — No entry

 

 

 

Comments Closed

up arrow