Area winners at Minnesota State Fair

Click here to read about Julie Nathe of Elk River, who won a number of ribbons at the 2011 State Fair.

Local State Fair finishers, as of Sept. 7.

Honey & Bee Culture
Light amber honey, liquid, open class
Quality Honey & Bees
Joerg Kessler, Ramsey, 2nd
Honey, 10-12 oz. squeeze, liquid, open class
Quality Honey & Bees
Joerg Kessler, Ramsey, 2nd
Observation hive, open class
Quality Honey & Bees
Joerg Kessler, Ramsey, 2nd
Sweepstakes, Honey & Bees
Quality Honey & Bees
Joerg Kessler, Ramsey, 5th
Flavored honey butter
Honey Food Products
Julie Nathe, Elk River, 2nd
Beeswax art form or forms, molded
Beeswax Carvings & Coatings
Julie Nathe, Elk River, 1st
Batik
Beeswax Carvings & Castings
Julie Nathe, Elk River, 2nd
Candles, dipped tapers, natural 10”-12”
Pure Beeswax Products
Julie Nathe, Elk River, 2nd
Candles, dipped tapers, natural 7”-8”
Pure Beeswax Products
Julie Nathe, Elk River, 4th
Candles, molded pair, natural 10”-12”
Pure Beeswax Products
Julie Nathe, Elk River, 1st
Candles, molded, pillar or other shape
Pure Beeswax Products
Julie Nathe, Elk River, 1st
Candles, rolled, pillar or other shape
Pure Beeswax Products
Julie Nathe, Elk River, 1st
Cosmetics, lip balm
Pure Beeswax Products
Julie Nathe, Elk River, 3rd
Cosmetics, moisturizer
Pure Beeswax Products
Julie Nathe, Elk River, 2nd
Any other cosmetic
Pure Beeswax Products
Julie Nathe, Elk River, 2nd
Photograph of beekeeping
Creative Bee Artwork
Joerg Kessler, Ramsey, 2nd
Painting or drawing
Creative Bee Artwork
Julie Nathe, Elk River, 5th
Wearable
Creative Bee Artwork
Julie Nathe, Elk River, 2nd

Christmas Trees
Norway Pine
Norway Pine, 6 feet or less
Ernest Goldenman, Zimmerman, 2nd
Norway Pine
Norway Pine, 8 feet or less
Ernest Goldenman, Zimmerman, 2nd
Scotch Pine
Scotch Pine, 6 feet or less
Mark Hansen, Ramsey, 4th
Scotch Pine
Scotch Pine, 8 feet or less
Mark Hansen, Ramsey, 3rd
White Pine
White Pine, 6 feet or less
Mark Hansen, Ramsey, 5th
White Spruce
White Spruce, 6 feet or less
Ernest Goldenman, Zimmerman, 5th
White Spruce
White Spruce, 8 feet or less
Ernest Goldenman, Zimmerman, 2nd
Colorado Spruce
Colorado Spruce, 6 feet or less
Ernest Goldenman, Zimmerman, 2nd
Colorado Spruce
Colorado Spruce, 8 feet or less
Ernest Goldenman, Zimmerman, 2nd
Balsam Fir
Balsam Fir, 6 feet or less
Mark Hansen, Ramsey, 2nd; Ernest Goldenman, Zimmerman, 3rd
Balsam Fir
Balsam Fir, 8 feet or less
Ernest Goldenman, Zimmerman, 2nd
Decorated
Traditionally Decorated Tree, 6-8 feet
Ernest Goldenman, Zimmerman, 2nd
Decorated Wreath
Ernest Goldenman, Zimmerman, 2nd; Mark Hansen, Ramsey, 3rd
Undecorated Wreath
Ernest Goldenman, Zimmerman, 3rd

Fruit & Wine
Apple Wine
Amateur Wine
Daniel Workman, Zimmerman, 1st

Vegetables-Specials
Scarred Pumpkin or Winter Squash
Decorative Pumpkins or Squash, Group One
Julie Nathe, Elk River, 1st
Decorated Pumpkin or Squash
Decorative Pumpkins or Squash, Group One

Julie Nathe, Elk River, 2nd
Scarred Pumpkin or Winter Squash
Decorative Pumpkins or Squash, Group Two
Julie Nathe, Elk River, 2nd
Decorated Pumpkin or Squash
Decorative Pumpkins or Squash, Group Two
Julie Nathe, Elk River, 2nd

Creative Activities-Baked Products
Chocolate brownies with nuts and/or frosting
Cookies
Lorna Ringstad, Big Lake, 1st

Creative Activities-Canning
Spaghetti sauce, no meat
Low Acid Vegetables
Kim Goad, Elk River, 2nd

Creative Activities-Garment Making
Not otherwise specified
Infant’s and toddler’s garments
Collete Burandt, Ramsey, 4th
Ethnic or Folk Attire
Children’s garment
Collete Burandt, Ramsey, 1st

Creative Activities-      Handcrafts
Chip
Wood carving and whittling
Don Wimperis, Elk River, 1st
Relief
Wood carving and whittling
Cecil Harbaugh, Ramsey, 1st
Carving, animal
Wood carving and whittling
Cecil Harbaugh, Ramsey, 1st
Carving, song bird
Wood carving and whittling
William Neubauer, Ramsey, 1st
Carving, human figure
Wood carving and whittling
Tom Sheldon, Ramsey, 3rd
Carving, other figure
Wood carving and whittling
Cecil Harbaugh, Ramsey, 1st
Jewelry, coordinated set
Metal Work
Aundria Speidel, Rogers, 1st
Sweepstakes, metal work
Aundria Speidel, Rogers, 1st

Creative Activities-    Needlecraft
Piece, over 30” & under 72”
Hardanger
Marilyn Haupert, Big Lake, 4th
Not otherwise specified
Hardanger
Marilyn Haupert, Big Lake, 1st
Sweepstakes, Hardanger
Marilyn Haupert, Big Lake, 1st
Piece with lettering, other than sampler
Furnishings; Counted Cross Stitch
Howard Myers, Zimmerman, 5th
Framed picture, over 100-200 sq in
Furnishings; Counted Cross Stitch
Howard Myers, Zimmerman, 2nd
Framed picture, over 200 sq in
Furnishings; Counted Cross Stitch
Marilyn Haupert, Big Lake, 1st
Original design
Furnishings; Counted Cross Stitch
Howard Myers, Zimmerman, 4th
Minnesota County         Sweepstake Rug Contest
Harriet LeFebvre, Elk River, 3rd
Lap robe
Crocheted Articles
Kathy Pruchnicki, Big Lake, 7th
Afghan, round, 45-76” in diameter
Crocheted Articles
Kathy Pruchnicki, Big Lake, 6th

Creative Activities-Works of Senior Citizens
Carving, chip
Handicrafts, Senior Citizens
Don Wimperis, Elk River, 2nd

Livestock-Poultry-Chickens
Delaware, young trio
Spencer Brady, Ramsey, 1st

Livestock-Poultry-Pigeons
Fancy, Modena Schietti, red or yellow, adult hen
Merlin Grengs Undergrengs, Zimmerman, 1st
Fancy, Modena Schietti, any other color, adult cock
Merlin Grengs Undergrengs, Zimmerman, 1st and 2nd
Fancy, Modena Schietti, any other color, adult hen
Merlin Grengs Undergrengs, Zimmerman, 1st and 2nd
Fancy, Modena Schietti, any other color, young cock
Merlin Grengs Undergrengs, Zimmerman, 1st and 2nd
Fancy, Modena Schietti, any other color, young hen
Merlin Grengs Undergrengs, Zimmerman, 1st and 2nd
Livestock-Rabbits
Five Largest Breed Champions
Dale Ziner, Elk River, 1st
Angora, French, colored, junior buck
Dale Ziner, Elk River, 1st
Angora, French, colored, senior doe
Dale Ziner, Elk River, 1st
Champagne D’Argent, senior buck
Bailey Cole, Elk River, 1st
Champagne D’Argent, senior doe
Bailey Cole, Elk River, 1st
Himalayan, black, junior buck
Bailey Cole, Elk River, 2nd
Jersey Wooly, broken, junior doe
Dale Ziner, Elk River, 2nd
Jersey Wooly, broken, senior buck
Dale Ziner, Elk River, 2nd
Jersey Wooly, broken, senior doe
Dale Ziner, Elk River, 1st
Jersey Wooly, self, junior buck
Dale Ziner, Elk River, 1st
Jersey Wooly, self, senior doe
Dale Ziner, Elk River, 1st and 2nd
Jersey Wooly, shaded, senior buck
Dale Ziner, Elk River, 2nd
Jersey Wooly, shaded, senior doe
Dale Ziner, Elk River, 2nd
Jersey Wooly, tan, junior doe
Dale Ziner, Elk River, 1st
Mini Rex, black, senior doe
Bailey Cole, Elk River, 2nd
Mini Rex, castor, senior buck
Bailey Cole, Elk River, 1st
Satin, Siamese, senior doe
Bailey Cole, Elk River, 1st
Fur Class, Angora wool, colored
Dale Ziner, Elk River, 1st and 2nd
Fur Class, Angora wool, white
Dale Ziner, Elk River 2nd and 4th
Horse
English, Aug. 24
Long Stirrup Working Hunter, 18 & Over, Over Fences
Patricia Ness, Elk River, 3rd
Long Stirrup Working Hunter, 18 & Over, Over Fences
Patricia Ness, Elk River, 7th
English, Aug. 28 morning
Five-Gaited Show Pleasure
Cameron Gallenberg, Elk River, 3rd
Three-Gaited Country Western Pleasure
Kim Gallenberg, Elk River, 1st
Three-Gaited Country Pleasure Horse, 17 & Under, English Equipment
Cameron Gallenberg, Elk River, 1st
English, Aug. 29 afternoon
Saddlebred Pleasure Equitation, Rider 17 & Under
Cameron Gallenberg, Elk River, 1st
Three-Gaited Country Pleasure Horse, 18 & Over, English Equipment
Sandra Helgeson, Rogers, 3rd
English, Aug. 29 evening
ASB Park Pleasure, Amateur
Kim Gallenberg, Elk River, 1st
English, Aug. 30 evening
Three-Gaited Country Pleasure Horse, Stake
Cameron Gallenberg, Elk River, 1st
Sandra Helgeson, Rogers, 4th
Three-Gaited Country Western Pleasure, Stake
Kim Gallenberg, Elk River, 1st
Five-Gaited Show Pleasure, Stake
Cameron Gallenberg, Elk River, 3rd
ASB Park Pleasure, Stake
Cameron Gallenberg, Elk River, 2nd
Education-Individual        Exhibits K through 3
Photography – color
Individual Exhibits, Kindergarten
Kendall Coppersmith, Otsego, Hassan Elementary School, 2nd
Drawing – crayon
Individual Exhibits, Grade 1
Jaden Burandt, Ramsey, Ramsey Elementary School, 3rd
Painting – acrylic, oil
Individual Exhibits, Grade 1
Jaden Burandt, Ramsey, Ramsey Elementary School, 3rd
Reports
Individual Exhibits, Grade 1
Jaden Burandt, Ramsey, Ramsey Elementary School, 3rd

Education-Individual        Exhibits-4 through 6
Drawing – crayon
Individual Exhibits, Grade 4
Carlie Burandt, Ramsey Elementary School, Ramsey, 3rd
Drawing – oil crayons (Craypas)
Individual Exhibits, Grade 4
Carlie Burandt, Ramsey Elementary School, Ramsey, 4th
Drawing – colored pencil
Individual Exhibits, Grade 4
Carlie Burandt, Ramsey Elementary School, Ramsey, 2nd
Printmaking
Individual Exhibits, Grade 4
Carlie Burandt, Ramsey Elementary School, Ramsey, 1st
Clay
Individual Exhibits, Grade 4
Carlie Burandt, Ramsey Elementary School, Ramsey, 1st
Drawing – oil crayons (Craypas)
Individual Exhibits, Grade 5
Annika Olson, Ramsey Elementary School, Ramsey, 2nd

Education-Individual        Exhibits-7 through 9
Painting – watercolor
Individual Exhibits, Grade 8
Morgan Shryock, Ramsey, Salk Middle School, 4th
Needlework projects
Individual Exhibits, Grade 8
Elisabeth Gnitka, Ramsey, homeschool, 3rd
Reports
Individual Exhibits, Grade 8
Elisabeth Gnitka, Ramsey, homeschool, 2nd
Research papers
Individual Exhibits, Grade 8
Elisabeth Gnitka, Ramsey, homeschool, 3rd

Education-Individual        Exhibits-10 through 12
Sewing
Individual Exhibits, Grade 11
Leah Gnitka, Ramsey, Spectrum High School, 3rd
Drawing – markers
Individual Exhibits, Grade 12
Samantha Weispfening, Elk River, Elk River High School, 4th
Drawing – pencil
Individual Exhibits, Grade 12
Maria Ericson, Rogers, homeschool, 3rd and 4th
Education-Technology Education
Photography, digital
Technology Education, Grades 4-6
Connor Bryan, Elk River, Salk Middle School, 3rd
Joshua Klukas, Maple Grove, Salk Middle School, 3rd
Jacques Charboneau, Elk River, Salk Middle School, 3rd
Erika Kovar, Elk River, Salk Middle School, 3rd
Brianna Reinarts, Ramsey, Salk Middle School, 3rd
Cars
Technology Education, Grade 7
Matthew Byman, Zimmerman, Salk Middle School, 1st
Nichole Peterson, Zimmerman, Salk Middle School, 2nd
Alexandra Pribula, Brooklyn Park, Salk Middle School, 3rd
Sydney Phillips, Elk River, Salk Middle School, 4th
Olivia Wolters, Ramsey, Salk Middle School, 5th
General Metals
Technology Education, Grade 8
Cody Louks, Elk River, Salk Middle School, 2nd
Taylor Odegard, Elk River, Salk Middle School, 3rd
Samantha Hendricks, Ramsey, Salk Middle School, 4th
Colton Fredenberg, Elk River, Salk Middle School, 5th
Open, any project not listed
Technology Education, Grade 8
Samantha Hendricks, Ramsey, Salk Middle School, 4th
Emma Crane, Elk River, Salk Middle School, 5th
Taylor Odegard, Elk River, Salk Middle School, 5th
Hallie Fousek, Ramsey, Salk Middle School, 6th
Ariana Schneiderhan, Elk River, Salk Middle School, 6th
Photography, digital
Technology Education, Grade 8
Elisabeth Gnitka, Ramsey, homeschool, 2nd
Computer Graphics
Technology Education, Grade 11
David Nelson, Rogers, Blaine High School, 3rd
Screen Printing, one color
Technology Education, Grade 11
David Nelson, Rogers, Blaine High School, 3rd

Comments Closed

up arrow